6 ważnych kwestii, jak nauczyć dzieci asertywności

Asertywność to zdolność, którą wszyscy posiadamy, do mówienia tego, czego chcemy lub pragniemy, bez narzucania swoich pomysłów innym. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić jako rodzice, aby pomóc dzieciom być asertywnymi i reagować na pewne okoliczności we właściwy sposób, ani przemocą czy agresją, ani biernością.

6 ważnych kwestii, jak nauczyć dzieci asertywności

1. Dzieci powinny być wysłuchane

Jeśli dziecko miało problemy w szkole z innymi dziećmi, musimy się zatrzymać i ich wysłuchać. Nasza uwaga musi być skierowana wyłącznie na nasze dziecko. Stworzy to również dobry klimat zaufania.

2. Rozwiązywanie wszystkich problemów za dziecko

Jeśli zawsze będziemy rozwiązywać wszelkie niedogodności i problemy za nasze dziecko, to będziemy przekazywać mu negatywny komunikat, ponieważ oznajmiamy, że nie potrafi samo wykonać zadania. Nie jest to pozytywne dla ich rozwoju czy autonomii, ale przede wszystkim dla ich poczucia własnej wartości.

3. Rozmowa z dzieckiem w celu znalezienia rozwiązania

Możemy usiąść i porozmawiać z dzieckiem i wspólnie zastanowić się, jakie strategie można wdrożyć. Możemy mu podpowiedzieć, aby sam poradził sobie z rozwiązaniem danej sytuacji, na przykład: „Jak myślisz, czy weźmiesz piłkę do szkoły i poprosisz dzieci, aby się z tobą pobawiły?

4. Naucz dziecko, kiedy należy się poddać

Czasami są dzieci, które np. nie chcą w niczym uczestniczyć w szkole, jeśli nie jest to ich ulubiona zabawa. Musimy im wyjaśnić, że muszą zaakceptować gusta innych i negocjować: „dziś ja akceptuję twoją propozycję, jutro ty zaakceptujesz moją, OK?

5. Wychowanie dziecka, aby nie było zazdrosne

Należy uczyć dzieci, by cieszyły się z sukcesów innych i gratulowały im. Jest to dla nich strategia budowania więzi komunikacyjnych i przyjacielskich, oraz asertywności.

6. Nie ucz ich obrony za pomocą agresji i przemocy

Nigdy nie uciekaj się do „jeśli cię uderzą, uderz ich z powrotem lub uderz ich mocniej”. Należy je nauczyć, że jeśli inne dziecko chce je uderzyć lub jest wobec niego agresywne, powinno się wycofać i dać mu do zrozumienia, że jeśli będzie miało taką postawę, nie będzie się z nim bawić i zgłosi się o pomoc nauczyciela. W https://parent.pl przeczytasz o negatywnych skutkach zaszczepiania w dzieciach agresji.