Nauka języków zdalnie – jakie ma plusy i jak pokonać jej minusy

Znajomość języków obcych to nie tylko sposób na zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy czy poszerzenie swoich życiowych perspektyw. Nowy język to także nowa kultura, inne punkty widzenia – sposób na rozwój i spojrzenie na siebie samego z wielu perspektyw. Dlatego warto się uczyć, choćby z czystej pasji i tylko dla siebie. Czy da się to zrobić bez wychodzenia z domu?

Zdalna nauka języka obcego – zalety

Nauka zdalna języka obcego – tak jak zdobywanie wielu innych umiejętności i informacji – może oznaczać dostęp do niedostępnych w naszej miejscowości czy dzielnicy możliwości. To jednak nie wszystko. W dobie serwisów streamingowych i social mediów chcemy dostawać usługi jak najbardziej dostosowane do naszych potrzeb, własnego tempa i stylu życia. Nauka języków przez internet daje taką możliwość. Gdy korzystamy z interaktywnych platform, możemy w pełni dopasować lekcje do naszego rozkładu dnia i tempa postępów. Zarówno ucząc się przy pomocy aplikacji, jak i z nauczycielem, możemy wyznaczyć sobie cele dopasowane do tego, co chcemy osiągnąć, w jakim czasie i ile minut dziennie bądź tygodniowo możemy wygospodarować na regularną naukę.
Zdalna nauka języka z lektorem dla niektórych osób będzie bardziej komfortowa niż zajęcia w szkole czy choćby prywatne lekcje twarzą w twarz. Jeśli we własnym mieszkaniu, z napojem w ulubionym kubku, z kotem na kolanach lub psem przy nogach czujesz się zawsze bardziej zrelaksowany i skupiony, niż na zewnątrz, taka forma nauki angielskiego, norweskiego czy hiszpańskiego może być w sam raz dla ciebie. Trudniej znaleźć wymówki, gdy nie musimy ciepło się ubierać i jechać na lekcję przez pół miasta ani nadkładać drogi po pracy czy rezygnować z domowego obiadu.
Często nauka języka online to także dostęp do dodatkowych materiałów w nowoczesnej, interaktywnej formie. Quizy, które pokazują poprawne odpowiedzi od razu po rozwiązaniu zadania, nagrania native speakerów mówiących z różnymi akcentami, wysokiej jakości wideo – im więcej sposób kontaktu z językiem mamy, tym lepsze są nasze postępy w nauce.

5 powodów, przez które nie jesteś w stanie poradzić sobie z nauką

Lekcje języka przez internet – wady

Nic w życiu nie składa się z samych plusów. Jak duże jednak okażą się minusy – zależy od tego, jak bardzo jesteśmy nastawieni na osiąganie celów i czy dobierzemy najlepszy sposób nauki języka dla siebie, odpowiadający naszemu zaangażowaniu, sposobowi zapamiętywania, zainteresowaniom pozajęzykowych, a nawet możliwościom czasowym. Jakie są minusy nauki języka przez internet?
Dla niektórych osób łatwość dostępu nie będzie dostateczną motywacją w zestawieniu z tym, jak łatwo rozpraszają się przy korzystaniu z internetu. Jeżeli korzystamy z aplikacji bądź platformy z materiałami, a nie z regularnymi lekcjami z lektorem na żywo, trudno porzucić naukę, zwłaszcza jeśli raz coś nam wypadnie. By tego uniknąć, najlepiej ustalić stałą porę dnia, gdy wygospodarujemy czas na naukę. Lepiej uwzględnić 15 minut codziennie niż 1,5 godziny raz-dwa w tygodniu. Aplikacje do nauki języka obcego często są zaprojektowane właśnie w ten sposób, by lekcja zajmowała parę minut. Jeśli mamy więcej czasu, możemy przerobić kilka lub sięgnąć po dodatkowe materiały. Inny minus to brak interakcji w bezpośrednich rozmowach, które są świetnym ćwiczeniem słuchania i mówienia jednoczenie. Jeśli uczymy się inaczej niż z nauczycielem w czasie rzeczywistym, znajdźmy sobie kompana do nauki języka, by ćwiczyć razem. Warto też zacząć śledzić social Media i strony z ciekawymi artykułami i filmami w języku, którego się uczymy – z czasem możemy też zacząć udzielać się w komentarzach.

Dla chcącego nic trudnego. Wiele osób przed kilkoma dekadami uczyło się języków wyłącznie z telewizji, piosenek i gier wideo. Być może samo to nie wystarczy, by wygłosić złożony referat na branżowej konferencji, pokazuje jednak, że obcowanie z językiem i chęć nauki potrafią dać bardzo wiele. Najważniejsze, to znaleźć w sobie zapał, wytrwałość i wybrać sposób nauki, który nam odpowiada i w którym możemy utrzymać systematyczność.