Nauka zdalna – cechy, zalety i wady.

Nauka to obowiązek każdej osoby, która nie ukończyła 18 roku życia. Obowiązek ten egzekwowany jest już od najmłodszych lat, a opiekunowie 7- latków, zobowiązani są posyłać dziecko do szkoły. Jak w obecnych czasach wygląda nauka? Czym jest zdalna edukacja? Jakie można wyróżnić zalety zdalnej nauki? Czy istnieją jakieś wady i przeciwwskazania do tego rodzaju edukacji?

Zdalne nauczanie – dlaczego?

Obecne czasy uniemożliwiają przeprowadzenie standardowych czynności życiowych. Choroba, pandemia, ograniczenia czy konieczność zachowania dystansu społecznego eliminuje organizowanie zgromadzeń publicznych. Zakaz ten wpływa również na proces edukacji w szkołach. Koronawirus wymusił na władzach, a także zarządzających poszczególnymi placówkami, wprowadzenie nowoczesnego sposobu przekazywania wiedzy i wiadomości. Nauczanie zdalne eliminuje rozszerzanie się epidemii, gwarantując uczniom lepsze zdrowie i samopoczucie.

Jak skutecznie uczyć się kilku języków jednocześnie?

Zalety zdalnego nauczania

Nauka zdalna to proces, który posiada wiele zalet. Odpowiednio przygotowane oprogramowania oraz program tego rodzaju zajęć, daje możliwość całkowitego kształcenia się z domu. Wśród najbardziej widocznych korzyści tego rodzaju edukacji są:
– oszczędność czasu na dojazdy do szkoły,
– minimalizowanie ryzyka zachorowań,
– większa chęć do przyswajania wiedzy,
– kontrola rodziców,
– wiele innych.

Wady nauki w domu

Nauka w domu przynosi również szereg negatywnych odczuć i skutków. Do najbardziej zauważalnych należy zaliczyć dystans społeczny. Brak nawiązywania kontaktów, zabawy i przebywania w gronie przyjaciół i rówieśników, negatywnie może wpłynąć na cały proces kształcenia emocjonalnego. Samotność, brak wsparcia czy odizolowanie może wywołać wiele niepożądanych efektów, w tym chorobę, jaką jest młodzieńcza depresja.
Wielu uczniów nie może również swobodnie poddać się temu procesowi ze względów ekonomicznych – brak odpowiedniego sprzętu oraz dostępu do Internetu. Kolejnym niekorzystnym aspektem jest brak możliwość pomocy ze strony rodziców – niedostateczna wiedza, brak czasu i wiele innych.