5 powodów, przez które nie jesteś w stanie poradzić sobie z nauką
Nauka to prawdziwa sztuka i jak do sztuki, uczniowie mają do niej zupełnie różne podejścia. Jedni prawie w ogóle nie muszą się uczyć i zdobywają wspaniałe oceny, a inny mimo wielu godzin poświęconych na zgłębianie zagadnień na sprawdzian, nie potrafią dostać pozytywnej oceny. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nauka nie idzie Ci za dobrze, koniecznie zapoznaj się z tą listą, która pomoże Ci znaleźć źródło twojego problemu.
1. Zbyt mało czasu, zbyt dużo materiału
Podstawowym problemem jest czas. Wbrew pozorom, uczniowie też mają swoje sprawy na głowie, a ponadto tracą wiele cennego czasu na dojazdy i powroty ze szkoły. W szkole można odnieść wrażenie, że każdy nauczyciel uważa, że przedmiot, który prowadzi, jest najważniejszy, bez względu na profil, na którym uczy. W taki sposób uczniowie często muszą uczyć się na sprawdzian z biologii dłużej, niż na sprawdzian z polskiego, podczas kiedy to ten drugi będzie ich przedmiotem obowiązkowym na maturze. W ten sposób dziecko nie ma zwyczajnie czasu, aby ogarnąć wszystko, co zostało zadane i jest zmuszane do decydowania, z czego zdobyć lepszą ocenę, a z czego potencjalnie nie zdać.
2. Brak pomocy ze strony nauczycieli
Skarbem jest nauczyciel, który potrafi dotrzeć do ucznia, przekazać mu wiedzę i być otwartym na pomoc we wszelkich trudnościach. Zazwyczaj nauczyciel jest dostępny dla ucznia tylko w godzinach swojej pracy, w domyśle w czasie, kiedy znajduje się na terenie szkoły. Przez co wielu uczniów jest pozostawionych samym sobie, a to mocno odbija się na ich wynikach w nauce. Oczywiście nie oznacza to, że całą winę należy zwalić na nauczycielu, ale nie da się ukryć, że to od nich zależy sukces dziecka, zwłaszcza na początku ich przygody z edukacją, w klasach 1-3.
3. Nie umiesz przygotować sobie planu nauki
Planowanie to pięta achillesowa wielkiego odsetka młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko godzin, które poświęcamy na naukę, ale także tego, jak i czego się uczymy. Wiele osób nie umie odróżnić potrzebnych i ważnych informacji od zupełnie przypadkowych ciekawostek rzuconych przez nauczyciela na lekcji, przez co marnujemy masę czasu, na przyswajanie niepotrzebnych faktów z życia artysty, a niekoniecznie jego twórczości. Taki brak umiejętności planowania może mocno odbić się na nas w przyszłości, gdy nie będziemy w stanie rozplanować pracy, którą mamy do wykonania.
Jak skutecznie uczyć się kilku języków jednocześnie?
4. Nasz na głowie znacznie ważniejsze sprawy
To coś, co w pełnie sprawiedliwa Cię z ciężaru mienia dobrych wyników w pracy. Być może zdajesz właśnie prawo jazdy, które jest dla Ciebie dużo ważniejsze, niż nauka albo masz ciężką sytuację w domu, przez którą nie możesz się skupić. W takiej sytuacji bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że złe wyniki nie są wcale powodem do wstydu. Piątki czy czwórki nie świadczą wcale o twojej wartości. Jeśli masz na głowie coś znacznie ważniejszego, niż nauka, w ogóle nie powinieneś się nią przejmować i postarać się, aby myślenie o niej nie przeszkodziło Ci w realizacji swoich planów.
5. Nauka w ogóle Cię nie obchodzi
To problem nie do przeskoczenia. Nie da się nie uczyć się w ogóle i osiągać dobre rezultaty. Jednocześnie jeśli nauka Cię nie interesuje, to nic złego, ale pamiętaj, aby rozwijać się na innym poziomie, który bardziej do Ciebie przemawia. Jeśli będziesz stać w miejscu, szybko zauważysz, że wszyscy dookoła Cię przeganiają, czy to na rynku pracy, czy w życiu prywatnym. Dobre oceny nie są Ci wcale potrzebne, ale nie podchodź do nauki z nastawieniem, że niczego Ci ona nie przyniesie, a to, czego każą Ci się uczyć, nigdy nie przyda Ci się w dorosłym życiu.