Jaki powinien być dobry rodzic? – poznaj najbardziej pożądane cechy

Wychowanie dzieci to wcale nie taka prosta sprawa. Bardzo trudno być perfekcyjnym rodzicem. Mama lub tata też są tylko ludźmi i oni również mogą się bardzo zdenerwować na dziecko, zwłaszcza gdy nabroi ono coś poważnego. Jednak każdy kochający rodzic umie takie stresujące sytuacje obrócić w żart i spowodować, że zostaną one szybko zapomniane.

Dlaczego rodzice złoszczą się na dzieci?

Tak naprawdę powodów jest wiele. A to nie chcą jeść warzyw lub owoców. A to innym razem zbiją szybę lub potłuką wazon i za żadne skarby nie chcą się do tego przyznać. Rodzice często mają także pretensje do swoich pociech o to, że nie garną się do sprzątania pokoju, odrabiania lekcji czy wychodzenia z psem na spacer. Niekiedy przyczyną awantury z dzieckiem jest zwyczajny brak czasu, bo ma ono pakiet wygórowanych wobec nas oczekiwań. A my rodzice nie mamy czasu ani ochoty, żeby je spełniać.

Cechy dobrego rodzica

Dobry rodzic powinien być przede wszystkim kochający. O wiele lepiej jest, gdy potrafi okazać swoją czułość dziecku niż miałby wobec niego wykazywać dalece posuniętą obojętność emocjonalną. Gdy maluch czuje, że jest kochany przez rodziców- czuje się bezpieczny i w pełni szczęśliwy. Dobry rodzic powinien też być odpowiedzialny. Ta troska o dziecko powinna objawiać się między innymi i tym, że umie zatroszczyć się o podstawowe potrzeby dziecka takie jak: jedzenie, ubranie, książki do szkoły czy dach nad głową. To główne kryteria określające, czy ktoś może opiekować się dzieckiem, czy nie.

Dobry rodzic powinien też być stanowczy i wymagający, a jednocześnie czasami elastyczny. Rodzic musi wymagać pewnych rzeczy od dziecka, bo w ten sposób uczy je sumienności oraz pracowitości. Nie powinien na siłę odgrywać roli wyluzowanego dorosłego, gdyż to nikomu nie wyjdzie na dobre. Rodzic odpowiedzialny to również taki, który umie pocieszyć dziecko, gdy ma problem i pomóc mu go rozwiązać.

Jaki jeszcze powinien być dobry rodzic?

Przede wszystkim spokojny i opanowany. Czasami lepiej jest spokojnie z dzieckiem porozmawiać i dać mu materiał do przemyśleń niż wymuszać coś na nim siłą lub krzykiem. Rodzic z prawdziwego zdarzenia powinien też być wyrozumiały i pobłażliwy. Kto z nas nigdy się nie pomylił lub nie popełnił błędu. Dlatego dziecku też należy dać drugą szansę i możliwość poprawy zachowania. Dobry rodzic powinien też umieć przeprosić dziecko, gdy go o coś niesłusznie oskarży. Lekcja przepraszania w wykonaniu opiekuna to też cenna wskazówka dla dziecka na przyszłość.

Więcej rzetelnych porad dla rodziców znajdziesz w serwisie www.szkrab.pl.