Dlaczego uczenie się z kimś nam pomaga?

Kiedy musimy przyswoić sporo materiału, może się okazać, że obecność kogoś z takim samym zadaniem obok znacznie nam je ułatwi. Uczenie się z kim bardzo dobrze wpływa na nas z najróżniejszych powodów, choć oczywiście nie jest dla wszystkich. Jeśli jednak uważasz się za osobę, która potrzebuje towarzystwa, żeby czuć się i działać lepiej, to na pewno jest to rozwiązanie dla Ciebie.

 

Dodatkowa motywacja ze strony znajomego

Uczenie się z kimś zwiększa naszą motywację z dwóch powodów. Po pierwsze ktoś wie, że chcemy się nauczyć i za cel postawiliśmy sobie, że nam się to uda, głupio więc byłoby się tak od razu poddać. Po drugie, ta druga osoba będzie nas wspierać i pomagać nam wytrwać. W dodatku praca z kimś nadaje naszemu zadaniu głębszy cel. W końcu siedzenie samotnie w pustym pokoju nie tylko może być przetłaczające, ale z czasem będzie prowokowało nas do kwestionowaniu sensu naszych starań. W końcu możemy przygotować ściągę albo nie pójść na pierwszy termin. Kiedy uczymy się z kimś, widzimy, że tej drugiej osobie zależy, co udziela się nam.

 

Przyjmij strategię dobrego nauczyciela

Oczywiście zadaniem nauczyciela nie jest przyswojenie za nas materiału, ale porządne jego wytłumaczenie. Kiedy tłumaczymy komuś dane zagadnienie, automatycznie zmuszamy swój mózg, żeby wykładał je w najprostszy i przystępny sposób. Dzięki temu my sami zaczynamy analizować tekst dogłębniej i rozkładać go na czynniki pierwsze. W ten sposób uczymy się szybciej i bardziej efektywnie, bo to, co zrozumieliśmy, zostaje z nami na dłużej niż to, co tylko wkuliśmy, żeby zdać daną partię materiału. Możesz też zachęcić swojego znajomego, żeby wypróbował tę taktykę i poćwiczył to na Tobie. Wtedy oboje będziecie mieć pewność, że przyswajacie materiał w takim samym stopniu.

 

Zmiana otoczenia też jest ważna

Jeśli przez cały semestr uczysz się cały czas w jednym pokoju, bez wychodzenia w przerwach na świeże powietrze, cała atmosfera może Cię mocno męczyć i przytłaczać. Zaproszenie znajomego do siebie, pomoże Ci w pewien sposób odświeżyć swoje wnętrze, a tym samym nabyć nowej energii do działania. Twojemu znajomemu taka nauka wyjdzie na dobre dokładnie z tego samego względu. Ważne jest jednak, aby zadbać o porządne miejsce do pracy tak, abyście oboje mogli spokojnie usiąść i rozłożyć swoje materiału. Postaraj się posprzątać swoje biurko i zrobić możliwie jak najwięcej miejsca nowemu partnerowi do nauki. Jeśli chcesz zmienić otoczenie swojego dziecka, zapoznaj się z ofertą edukacyjną w Kielcach https://halokielce.pl/2020/09/16/szkoly-w-kielcach-jak-wyglada-oferta-edukacyjna-w-miescie/.