Czy pracowanie w liceum może źle na nas działać?

Ogromna ilość uczniów decyduje się na podjęcie swojej pierwszej pracy już w liceum. To dlatego, że nasze potrzeby finansowe rosną, a nasi rodzice nie zawsze chcą je sponsorować. Jednak praca podczas nauki w wielu osobach wciąż budzi niepokój. Trzeba przyznać, że słusznie, bo wielu z nas nie będzie w stanie pogodzić pracy na pełny etat na zlecenie i zdobywania naszych wymarzonych ocen i z czegoś będzie trzeba zrezygnować.

Każdy może podjąć pracę dorywczą

Najlepszą opcją dla osoby, która nie chce zbytnio narażać swoich ocen, jest poszukiwanie szybkiej i łatwej pracy dorywczej. Może być nią praca przez weekend na zastępstwo w sieciówce albo zbieranie owoców w sadach miejscowych rolników. Każde zadanie, które nie jest specjalnie wymagająca, a do tego nie zabierze nam całego miesiąca, to doskonałe zajęcie dla osoby wciąż się uczącej. Nie bój się pracować na takich zasadach, liczą się pieniądze, a nie prestiż, który daje Ci pracowanie w konkretnym miejscu. Nikt nie będzie się z Ciebie śmiał, a raczej wszyscy pozazdroszczą, że zebrałam się na taki poważny ruch.

Musisz samodzielnie zacząć organizować sobie czas

W przypadku pracy w liceum na więcej niż jeden weekend musisz pamiętać, że w szkole średniej nikogo nie będzie interesowało, co robisz po zakończonych zajęciach. Jeśli przez pracę nie odrobisz lekcji, poniesiesz stosowne konsekwencje. Praca i liceum wymagają od Ciebie samodzielnego zarządzania swoim czasem i organizowania go w taki sposób, żeby żadna płaszczyzna twojego życia nie była zaniedbywana. W przeciwnym razie będziesz musiała wybrać jedno z dwóch. Możesz pogodzić na spokojnie szkołę z pracą, ale musisz zrobić to na tyle sprytnie, żeby nie zagubić się i nie stracić swoich najważniejszych celów. Czasami nieoczekiwane zdarzenia mogą pokrzyżować warunki pracy, tak jak w przypadku szkoły objętej kwarantanną z powodu koronawirusa https://haloczestochowa.pl/uczniowie-i-nauczyciele-na-kwarantannie/

Skup się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze
Jeśli czujesz, że nie będziesz w stanie jednocześnie pracować i się uczyć, to musisz zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze. Jeśli już teraz wiesz, że nie wybierasz się na studia, ale zależy Ci na pieniądzach i doświadczeniu zawodowym, to możesz spokojnie zrezygnować z nauki i tylko odczekać swoje podczas zajęć w klasie. Jednak jeśli myślisz o wykształceniu wyższym albo lepszej uczelni, to nauka może okazać się bezwzględnie ważniejsza. Wszystko zależy od Ciebie, żaden wybór nie jest zły. Musisz jednak go podjąć i jeśli coś nie pójdzie po twojej myśli, ponieść jego konsekwencje, nawet jeśli Ci się one nie spodobają.