Czy krzyżówki utrzymują mózg w dobrej kondycji?

Gry logiczne mogą potencjalnie zwiększyć wydajność poznawczą skuteczniej niż oczekiwano? Krzyżówki i tym podobne mogą być odpowiednie do joggingu. Badanie pokazuje: Każdy, kto regularnie układa puzzle w życiu codziennym, osiąga lepsze wyniki w testach wydajności poznawczej. Czasami zagadka wydaje się odmładzać mózg o kilka lat. Dalsze badania muszą teraz potwierdzić, czy ta obserwacja jest rzeczywiście związkiem przyczynowym.

Krzyżówki, Sudoku lub specjalne programy do joggingu mózgu powinny pomóc w zapobieganiu pogorszeniu stanu psychicznego i zwiększyć wydajność poznawczą w starszym wieku . Ponieważ, aby mózg pozostał w dobrej formie, musi być regularnie poddawany próbie. Ale jak skuteczne są naprawdę takie gry logiczne jest kontrowersyjne.

Podczas gdy niektóre badania przypisują pozytywne efekty joggingowi mózgu, na przykład w odniesieniu do zapobiegania demencji , istnieje również wiele przeciwnych głosów. Krytycy mówią: metoda nie zapewnia tego, co obiecuje nauka. Jednak nowe badania wydają się teraz ponownie wspierać obóz zwolenników joggingu mózgowego.

Umiejętności myślenia w teście.
W ramach swoich badań naukowcy zbadali związek między rozwiązywaniem krzyżówek lub innych słownych gier logicznych a sprawnością umysłową. W ankiecie internetowej wzięło udział 13 000 zdrowych osób w wieku powyżej 40 lat.

Naukowcy najpierw zapytali badanych, jak często mają do czynienia z takimi zagadkami w życiu codziennym. Następnie kazali im rozwiązać testy, które mogłyby ujawnić podstawowe aspekty funkcjonowania mózgu, takie jak uwaga, rozumowanie i pamięć.
Ci, którzy rzadko układają łamigłówki, potrzebują znacznie więcej czasu w teście, na przykład na zadania z logiki gramatycznej.

Fani łamigłówek radzą sobie lepiej.

Wynik ujawnił: im częściej uczestnicy rozwiązywali krzyżówki itp., tym lepiej wypadali w teście mózgu. Zauważyliśmy bezpośredni związek między użyciem krzyżówki a wydajnością poznawczą. Wydajność tych, którzy regularnie rozwiązują takie łamigłówki, była znacznie lepsza we wszystkich obszarach – i stopniowo rosła wraz z częstotliwością łamigłówki.

Po przetestowaniu niektórych umiejętności zagadka wydawała się odmłodzić mózg o kilka lat, jak obliczył zespół. Zgodnie z tym, miłośnicy puzzli radzili sobie równie dobrze w zadaniach logiki gramatycznej, w których liczy się szybkość, jak i pamięci krótkotrwałej, tak zwykle robią to ludzie młodsi o dziesięć lat.

Zapobieganie demencji.
Związek istnieje – ale czy krzyżówki rzeczywiście poprawiają funkcjonowanie mózgu, nie zostało jeszcze udowodnione, podkreślają naukowcy. Badania kliniczne powinny teraz wreszcie wyjaśnić to zagadnienie. Badacze są również zainteresowani tym, czy słowne gry logiczne mogą zapobiegać utracie pamięci w starszym wieku i chorobom takim jak choroba Alzheimera.

Wiemy, że styl życia wpływa na rozwój demencji. Zrozumienie, które czynniki naprawdę mają znaczenie i pomagają utrzymać mózg w zdrowiu, jest zatem kluczowe.

Sprawny umysł przyda nam się podczas egzaminów państwowych, takich jak na przykład matura https://gdyniaonline.pl/gdanscy-maturzysci-triumfuja/

Dopóki nie wyjaśnimy korzyści płynących z gier logicznych, możemy w międzyczasie zmniejszyć nasze osobiste ryzyko, na przykład pozostając aktywnym fizycznie – dodaje badacz. W przeciwieństwie do joggingu mózgu, wpływ innych czynności na mózg jest już rozpoznany. Badania pokazują, na przykład, że sport , taniec i kontakty towarzyskie mogą utrzymać umysł w dobrej kondycji.