Dlaczego czytanie ze zrozumieniem jest ważne?

Czytanie ze zrozumieniem i szybkie czytanie to dwa ważne pojęcia w nauce, które muszą iść w parze. Aby czytać szybciej, rozumienie tekstu jest niezwykle ważne. To oczywiste, ale co dziwne, wiele osób tego nie zauważa.

Szybkie czytanie bardzo pomaga, to oczywiste. Im szybciej skończysz tekst, tym lepiej. Ale nie ma sensu tego robić, jeśli nie rozumie się treści. To sprawi, że poczujesz się, jakbyś zmarnował swój czas. Dlatego zawsze zalecamy wykonywanie ćwiczeń na rozumienie tekstu czytanego, które uważasz za konieczne, aby osiągnąć maksymalny poziom zrozumienia każdego czytanego tekstu.

Co to jest czytanie ze zrozumieniem?

Czytamy cały czas, ale czytanie to nie to samo, co rozumienie tego, co się czyta. Bardzo często zdarza się, że czytamy coś w całości, a po zakończeniu nie pamiętamy tego, co przeczytaliśmy, przynajmniej nie w szczegółach.

Przyczyn niezrozumienia czegoś podczas czytania może być kilka, począwszy od tego, że nie wiemy jak interpretować to, co czytamy, bo brakuje nam do tego pojęć, po to, że rozumiemy coś na początku, ale nie zapamiętujemy tego później. Sytuacja wielu osób jest taka, że czytając, nie poświęcają należytej uwagi czytanej treści, ponieważ rozpraszają się, myśląc o innych rzeczach, a nie o przesłaniu tekstu.

Zadania związane z czytaniem ze zrozumieniem mają za zadanie upewnić się, że to, co czytasz, zostało, jak najlepiej zrozumiane i zapamiętane. Ale to, co każda osoba rozumie z danego tekstu, może się różnić w zależności od jej wcześniejszych możliwości intelektualnych i intencji, z jaką przystępuje do czytania. Im więcej wiedzy posiadasz, tym więcej narzędzi będziesz miał, aby zrozumieć tekst.

Ponadto, jeśli czytając tekst, zamierzasz znaleźć jakąś konkretną informację, to na pewno na niej skupisz swoją uwagę i możliwe, że z powodu braku zainteresowania nie zapamiętasz reszty. Czytając z zaangażowaniem, będziesz w stanie więcej zrozumieć, a w końcu będziesz mógł mieć własną interpretację tego, co tekst przekazuje, co zwiększy prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie go zapamiętać. Interesuje Cię święto książki? Zajrzyj na stronę: https://e-tomaszow.pl/2021/05/swieto-ksiazki-w-szkole-podstawowej-nr-12/

Dlaczego czytanie ze zrozumieniem jest ważne?

Rozumienie tekstu czytanego nie jest bezpośrednio związane z prędkością czytania. Możesz czytać szybko lub wolno i nadal rozumieć, lub nie. Każda osoba powinna utrzymywać tempo, jakie jej odpowiada, stawiając na pierwszym miejscu zrozumienie tekstu.

Możliwe jest zrozumienie tekstu na różnych poziomach, więc będą sytuacje, w których będziesz myślał, że zrozumiałeś to, co przeczytałeś, ale w rzeczywistości nie jest to takie, jak oczekiwałeś lub nie do końca.

Może to prowadzić do niedoskonałości analizy, zwłaszcza w tekstach zawierających metafory lub odniesienia do innych tematów. Im więcej wiedzy zewnętrznej posiadasz na ten temat, tym lepiej będziesz w stanie zrozumieć tekst.

Dlatego bardzo ważne jest, abyś rozwinął dobrą umiejętność czytania ze zrozumieniem, nie tylko po to, aby zrozumieć to, co czytasz, ale także, aby zidentyfikować, kiedy coś, co czytasz, nie jest zrozumiałe, z powodu braku zasobów. W tym przypadku możesz przeprowadzić małe badania nad słowem lub koncepcją, które pomogą Ci w bardziej kompletnym przyswojeniu.